Soundware Danmark > Nyheder > Nyheder
Tilbage
DiGiCo SD5. Ny pult fra DiGiCoTeater/Live
DiGiCo SD5 er en brugerflade der er lige velegnet til broadcast og mus...

SD5-0095.jpg

 

DiGiCo SD5 giver med de 3 15" touch skærme og 36 fadere et godt og hurtigt overblik over dit mix. SD5 kommer som standard med 3 Madi I/O, samt Optocore interface. På Optocore netværket kan man tilslutte op til 14 stageracks, samt 6 pulte. Hertil kommer 8 Mic/line, 8 line out, samt 8 AES I/O i selve brugerfladen.

DiGiCo SD5 kan afvikle 124 inputs til 56 busser. Udover de 56 busser til AUX/grupper, er der en 5.1 master, 2 stereo solo busser, samt en 24x24 matrix.
På FX & dynamics siden er der også rigeligt at tage af. 24 stereo FX, 24 Dynamiske EQ, 24 3 bånds comp og DiGiTubes på alle I/O. Hertil kommer at der på alle I/O er 4 bånds EQ (8 bånd på outputs), hi&lo cut, comp, gate, deesser, duck osv.

Med mulighed for at lave stereo kanaler, Folding channels & set-spill, er overblikket og hurtig afvikling optimeret.

VCA to AUX er en ny funktion hvor man kan bruge VCA grupper på det valgte AUX send.

Set-Spil er en måde at gruppere dine kanaler på, hvormed du med et tryk på en knap kan trække et antal predifinerede kanaler frem.

Folding channels giver dig mulighed for at folde flere kanaler sammen på en fader og med et enkelt tryk folde dem ud igen. Dette kunne være et 5.1 signal, der normalt ses som en fader, men ved at folde dem ud, er det muligt at lave ændringer på de enkelte kanaler. Det kunne også være 10 strygere eller for den sags skyld et trommesæt.

Ovenstående funktioner vil inden længe være standard i alle SD pultene.

SD5 findes også i en Broadcast udgave. Den vil have yderligere funktioner som Mix-Minus, Et udvidet monitor setup, samt understøttelse af 5.1.

DiGiCo SD5 ventes klar til levering omkring maj / juni. Men indtil vi får vores demo pult er det er muligt at komme til at prøve den hos DiGiCo i England.

Kontakt os for yderligere info...

Tilmeld nyhedsbrev

 

 


 

 

SD5-0026-Black.jpg
SD5-3q-0019-Black.jpg

SD5-3q-0038-Black.jpg

SD5-0074.jpg

 

.......................................................................................................................................................
Søg
Tilmeld nyhedsbrev her  
DiGiCo lancerer SD Convert
DiGiCo gør det nu muligt at flytte session files fra én mixer til en anden
24-04-2013
prikker_newsblok.gif
DiGiCo nyheder fra ProLight+Sound 2013
På ProLight+Sound 2013 udstillingen fremviste DiGiCo en mængde nyheder
20-04-2013
prikker_newsblok.gif
Clear-Com introducerer nye intercom matrix frames
På NAB 2013 i Las Vegas introducerede Clear-Com Eclipse HX matrix frames
16-04-2013
prikker_newsblok.gif
TVSYD har valgt Clear-Com Eclipse HX Intercom
TV SYD har valgt Clear-Com Eclipse HX Intercom system som kommunikations
03-04-2013
prikker_newsblok.gif
TC Electronic lancerer DB6 Audio Broadcast Processor
Danske TC Electronic er en af verdens mest velrenommerede producenter
26-03-2013
prikker_newsblok.gif
DirectOut viser MADI løsninger på NAB
DirectOut GmbH præsenterer nyheder til sit omfattende sortiment af MADI løsninger
19-03-2013
prikker_newsblok.gif
:: Besøg SoundWare-siderne i Sverige og Norge ::
:: Tjek også Danmon Danmark ::